Na zabezpečení komplexních ozdravovacích prací na stromech je nutné vykonat:
Řešení ozdravovacích prací vychází ze skutečného zdravotního stavu stromů a ze současné úrovně poznatků v této oblasti. Tato metodika odráží více než 40-leté praktické zkušenosti při péči o dřeviny opírající se o výsledky zahraničních poznatků, výzkumů a realizace.
Především jde o metody Prof. Shiga z USA (např. publikace „Baum Schnittfaden Fűr richtige Baumpflege“, „Tree biology and tree care“) uplatňované v současnosti v USA, západní Evropě a v Japonsku. Nejnovější literatura je z roku 1994 „Baumflege heute“ od autorů Kusche a Siewniaka.
Informace a výsledky výzkumů z oboru ošetřování stromů jsou ověřené studijními cestami v Holandsku, Německu, Rakousku a Švýcarsku při návštěvách firem zajímajících se o speciální metodiky ošetřování vzrostlých stromů.
Ve shodě s uvedenými metodologickými poznatky je nutné akceptovat ošetřovací a ozdravovací metodiku a techniku na minimalizování zásahů do živého pletiva stromů a jeho ochranné vrstvy vytvářené na dutinách a různých starších ránách. Převažují podpůrné zásahy do koruny stromu (prosvětlení, odlehčení, dezinfekční a podpůrné nátěry obnažených částí pletiva a přísunu živin do půdy), velmi vážné preventivní zásahy před rozštěpením a vazbu koruny nejmodernějším způsobem – stromovými opasky.
Řezy se vykonávají způsobem známým jako na „větvový límec“. Účelem ošetření stromů je dosáhnutí co nejlepšího zdravotního stavu stromů, bezpečnosti pro okolí a dosažení estetického a správného tvaru koruny. Pracovní úkony jsou odlišné od druhu a věku stromů.
Oproti ještě stále u nás používané metodice, že řez se vykonává v době vegetačního klidu, je změna. Správně se má řez stranou vykonávat v době vegetace z důvodu rychlejšího vyvinutí obranného systému proti nákaze rány dřevokaznými houbami. Je to pochopitelné, neboť strom v plném rozmachu vegetace je odolnější než strom spící. A proto řezy nad 10 cm průměru je nutné vykonat v době vegetace.
Kde by měl strom žít anebo kde už žije, je odrazem jeho zdravotního stavu. Pod povrch půdy sice nevidíme, ale s pomocí speciálního vrtáku je to lehce možné zjistit. Vrtanou zem ukládáme před sebe a tak je vidět, co se pod povrchem nachází. Jestliže strom začne mít problémy, tato zkouška je nevyhnutelná. Mnohokrát se zjistilo, že ornice má vrstvu jen 30-40 cm. Potom stromy lehce vyvrátí vítr. Nebo pokud strom roste na stavebním odpadu, dále na bývalém smetišti, je to nevhodné stanoviště k růstu.
Na posilnění regenerace, růstu a odolnosti zdravotně poškozených a ošetřených stromů je potřeba do půdy dodat důležité živné látky, především stopové prvky a rostlinné stimulátory. Pro tento účel aplikujeme komplexní hnojivo Proform v tabletové úpravě. Do půdy se aplikuje ve 2-3 dávkách obvodu koruny stromů.
Pohled na částečně proschlý nebo dutý strom většinou posuzují obyvatelé, ale i úředníci, že strom je životu nebezpečný. Ve většině případů je to neodborný posudek – omyl. Nebezpečí stromu se posuzuje odbornou metodikou a určuje se stupeň nebezpečnosti. Zároveň Vám poradím, jak nebezpečí snížit nebo odstranit. Ten poslední přístup je rozhodnutí o likvidaci stromu. Nedejte se přesvědčovat samozvanými odborníky, jejichž měřítko je neodborné. Taktéž je nutné přistoupit k odstranění stromů u přestárlých krátkověkých stromů (topol, vrba), pokud rostou nad místem s hustým pohybem osob (hřiště, parky, chodníky).
Všechny navrhované práce budou vykonané v souladu s příslušnými právními normami na ochranu prostředí a jeho složek, podle Zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny ve znění pozdějších předpisů.
Vzhledem ke skutečnosti, že jde často o stromy výjimečně chráněné, je třeba všechny práce vykonat mimořádně citlivě, aby nedocházelo ke zbytečnému poškozování částí dřevin nad rámec nevyhnutelných zásahů potřebných na ošetření a ozdravení. Zvlášť citlivě se vykonávají všechny řezy, především silnější větve, aby se nepoškodily zdravé části.
Při přehuštěných korunách se vykoná jen odstranění nejnutnějších větví, které zabraňují vnikání světla a slunce a tím snižují růstové a regenerační schopnosti stromů.
Malé dutiny ve větvích nebo v kmeni se při ošetření nechají otevřené, aby se hnízdní možnosti ptáků nesnížily. Instalování ptačích budek na stromy je zvlášť prospěšné.
Nahromaděný odpad při ošetření stromů, zbytky větví, haluzí je vhodné rozdrtit. Rozdrcená organická hmota z ůstane jako biologické mulčovací hnojivo přímo pod stromem. Je to nejmodernější způsob udržování ekologické rovnováhy.