ČSOP ZO ČSOP Zlatá Studánka Česká Třebová
Dnešní datum: 15. 09. 2024  Hlavní stránka :: Seznam rubrik :: Galerie :: Odkazy  

Vyhledávání

Vyhledat text

sex shop

Kontakt
ZO ČSOP Zlatá Studánka

e-mail: Pavlina.Vomackova@seznam.cz sex shop

* Desatero domácí ekologie

Vydáno dne 10. 11. 2006 (11595 přečtení)

Základní organizace ČSOP Zlatá studánka pro Vás připravila cyklus přednášek nazvaný DOMÁCÍ EKOLOGIE. Každý měsíc se bude konat akce pro zlepšení povědomí o domácí ekologii. A která témata budou na programu? Voda odpadní i pitná, energie, ovzduší, spalování, odpad a třídění odpadu, zahrádka a mnoho dalších. Akce je spolufinancována Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Převzato ze stejnojmenného článku zveřejněného na stránkách serveru DIFFERENT LIFE.

Tento článek nabízí hrst praktických nápadů, jak šetrněji hospodařit v domácnosti a jak přispět vlastnímu zdraví i zdraví přírody, aniž by bylo nutno sáhnout hluboko do kapsy či ze dne na den drasticky změnit své zvyklosti. Říká se, že lidé nevěří tomu, co kdo říká, ale uvěří tomu, co kdo dělá. Ve vztahu k životnímu prostředí to platí mnohonásobně. Zkusme, zda skromnější život každého z nás může znamenat také krásnější svět pro všechny jeho obyvatele!

Voda

Průměrný člověk spotřebuje 150l vody denně. Voda je stále vzácnější, šetříme pitnou i užitkovou.

  • Nejvíce vody spotřebujeme na sprchování a koupání. Lépe než si napustit plnou vanu vody je krátce se osprchovat. Při čištění zubů nemusí téci voda nepřetržitě. Pitnou tekoucí vodu nepoužíváme na chlazení nápojů, k tomuto účelu poslouží lépe několik kostek ledu z ledničky. Na záchodě se obejdeme bez deodorantů.
  • Splachovací nádržky vybavujeme tzv. skrblíkem - voda teče jen když táhneme za splachovadlo. Ušetříme tak spoustu vody.
  • Nádobí myjeme v zašpuntovaném dřezu. Mytím pod tekoucí vodou se její spotřeba mnohokrát zvyšuje. Saponáty lze nahradit octem, používáme čistící prostředky netestované na zvířatech. Ucpané odpady neproplachujeme chemikáliemi, ale raději je vyčistíme mechanicky.
  • Při mytí se nejvíce přimlouváme za obyčejné mýdlo, které by nemělo obsahovat žádné zbytečné chemické přímesi.
  • Při praní používáme mýdlové a bezfosfátové prací prostředky: obyčejné mýdlo se ve vodě rozkládá takřka beze zbytků. Do záchodu nesplachujeme zbytky léků ani ředidel a podobných tekutin apod.
  • Pro zalévání zahrady zachycujeme dešťovou vodu. Obnovujeme krásné lidové tradice v péči o studánky.
  • Zimní solení chodníků škodí vodě i zeleni.

Energie

Jediná skutečně čistá energie je energie nevyrobená, ušetřená.

  • V obytných místnostech stačí teplota 20 - 21oC. Při vyšších teplotách zbytečně rozmazlujeme svoje tělo, ale i mrháme teplem. Teplota v ložnici má být 16 - 19oC, stejně jako v místnostech, kde jen procházíme nebo pracujeme (předsíň, dílna).
  • Jak větrat? Krátce, ale vydatně, využít všechna okna tak, aby se rychle vyměnil všechen vzduch. Spáry v oknech a ve dveřích je možno utěsnit pryžovým těsněním.
  • Velikost dna varných nádob má být obdobná jako průměr ploténky sporáku. Nádoby vždy přikrýváme pokličkou, která brání unikání tepla. Nejvýhodnější pokličkou je hrnec, ve kterém se zároveň ohřívá voda pro další potřebu.
  • Baterie spotřebičů nahrazujeme síťovými adaptéry a nabíjecími články. Nejvíce přátelské životnímu prostředí jsou spotřebiče na sluneční pohon - kalkulačky, hodinky a jiné výrobky. Na větrnou a vodní energii, biomasu - vytápění…
  • Chladničky a mrazničky umísťujeme do chladnější místnosti, pravidelně je odmrazujeme, optimální chlazení je 7oC v chladničce a -18oC v mrazničce. Odborníci vyčetli, že vzhledem k vysoké energetické náročnosti výroby žárovek i zářivek je jejich zhasínání na dobu kratší než 10 minut nehospodárné.
  • Ještě účinněji ušetříme energii pořízením úsporných žárovek.

Ovzduší

Vynález ohně patřil mezi ty základní předěly, které jsou mezi člověkem a ostatní přírodou.
  • Z domácích topenišť unikají díky nižším spalovacím teplotám do ovzduší jedovaté sloučeniny, nespalujeme proto gumu, molitan ani plasty a zbytky chemikálií. Vystříháme se i zbytečného spalování listí na zahradách - i ono je zdrojem škodlivin.
  • Snažíme se omezovat spotřebu hnědého uhlí, které je jednou z příčin kyselých dešťů. Vhodnějšími palivy jsou plyn a čisté odřezky ze dřeva či piliny. Vcelku bez rizik je i spalování papíru bez příměsí.
  • Freonové spreje prokazatelně poškozují ozónovou vrstvu, proto je nekupujeme ani nepoužíváme a nahrazujeme je mechanickými rozprašovači. Důkladné vyvětrání je lepší než jakékoliv deodoranty. I moly v šatníku lze úspěšně odpuzovat raději levandulí než chemickými prostředky.
  • Nespočet spalovacích procesů - v autech, lokomotivách, elektrárnách, teplárnách apod. udržuje naši civilizaci v chodu. Spalování uvolňuje do ovzduší zásobu uhlíku uloženou ve fosilních palivech, ale především je zdrojem nežádoucích a škodlivých látek.
  • Kouř z cigaret ničí nejen zdraví, ale i ovzduší. Normální je nekouřit.

Konzum

Dáváme přednost výrobkům renomovaných firem s mnohaletou tradicí před šuntem prodávaným stánkaři na nárožích.

  • Snažíme se vždy nepodléhat reklamním svodům a nekupujeme levnější výrobky, které nic nevydrží, a v delší časové řadě nás proto přijdou i dráž.
  • Nad předměty, které se chystáme vyhodit, pečlivěji zauvažujeme, nenajdou-li ještě vhodné uplatnění na burze. Není-li je možno opravit či přešít, využijeme je aspoň na hadry při úklidu. Nebo se můžeme inspirovat kouzlem staršího nábytku a dotvořit jej za použití ekologicky únosnějších barev.
  • Vyřazené spotřebiče je správné nabídnout zdarma serióznímu soukromému opraváři, který z nich může využít náhradní díly, které bychom zbytečně vyhodili do kontejneru.
  • Přednost dáváme výrobkům z přírodních a přírodě blízkých materiálů. Prádlo a oděvy z přírodních bavlněných úpletů, většinou nedráždí ani pokožku alergiků.
  • Snažíme se vyhnout plastovým lahvím a výrobkům na jedno použití (fixům, kelímkům, igelitovým taškám…).
  • Rozhodnete-li se pro kožešinový výrobek, pak předem zvažujeme, zda pro jeho zhotovení nemuseli být zabiti norci, lišky, tuleni, vydry, bobři, tedy živočichové chovaní či zabíjení výhradně jen pro kožešinu a nebo dokonce uvedení na červené listině ohrožených organismů.

Odpady

Průměrný občan vyprodukuje za rok asi 350 kg odpadů. Jednou z možností, jak toto hrozivé množství snížit, je opakované využití a třídění odpadů doma.

  • Oblečení, sportovní vybavení, ze kterého jsme vyrostli, věnujeme mladším kamarádům, prodáváme na burze nebo věnujeme některé charitativní organizaci. Z vyřazených veloduší nastříháme gumičky.
  • Ten, kdo bydlí v rodinném domku, může mnoho odpadu využít přímo v domácnosti: suché pečivo, zbytky z kuchyně jako krmivo pro králíky, slepice. Ostatní biologický odpad včetně slupek z banánů, sáčků od čaje apod. lze kompostovat. Lidé bydlící v paneláku mohou předávat suché pečivo tam, kde chovají domácí zvířectvo.
  • Spoustu odpadů lze odevzdat do sběru:
    1. papír, čistý pokud možno svázaný v balíčcích, bez příměsi
    2. železo, což jsou mimo jiné také víčka od limonád, víčka od výživy, krabičky od čajů, plechovky od konzerv apod. Kovové krabičky všech typů je vhodné otevřít na obou stranách a zploštit, aby nezabíraly příliš mnoho objemu.
    3. textil, většinou sběrny vyžadují bez zipů, cvočků, knoflíků, někdy zase nechtějí umělé tkaniny
    4. hliník, vykupují se i fólie, obaly od čokolády, čisté hliníkové konzervy, hliníkové nádobí, příbory, víčka od jogurtů apod. Od železa lze hliník snadno rozlišit pomocí magnetu - hliník je nemagnetický. Slitiny hliníku se vykupují jako hliník
  • Další možností, jak se ekologicky zbavit odpadu, je odevzdat jej do speciálních kontejnerů. Třídíme odpady na sklo bílé a barevné, papír, plasty, kovy. Staré léky je třeba důsledně odevzdávat do lékáren!

Doprava

Našim tělům i duším trápeným každodenními starostmi prospívá aktivní pohyb - běh, plavání, bruslení, jízda na kole, turistika.

  • Než se tlačit v autobuse, raději jdeme několik zastávek pěšky. Zvolíme trasu, která se aspoň místy vyhýbá hluku, prachu, nepořádku, automobilům.
  • Kolo není jen sportovní nářadí, ale především mimořádně ekologický dopravní prostředek.
  • Nejvhodnějším druhem hromadné dopravy je vlak.
  • Pokud je nezbytné použít auto nebo motorku, měli bychom být aspoň ohleduplní vůči ostatním živým tvorům, zejména tím, že naše vozidlo bude stále v perfektním technickém stavu. Ostatně, dobře seřízené a pravidelně kontrolované auto znamená také úspornější a bezpečný provoz.
  • Spotřeba paliva závisí také na správném nahuštění pneumatik i na šetrném způsobu jízdy. Ohleduplnosti ke spoluobčanům, zejména k chodcům a cyklistům není nikdy dost!
  • Dáváme přednost hromadné dopravě před individuální.
  • Pokud možno autem po městě nejezdíme, už vůbec ne sami a na krátké vzdálenosti.

Strava

Postupně zkoušíme měnit své nezdravé stravovací návyky. Jezme v sedě a v klidu. Jezme pomalu a pořádně žvýkejme. Hodinu před těžkou prací nejíme. Také nejméně 2 hodiny před spánkem je dobře nejíst. Pro očistu organismu je dobré jednou měsíčně vyzkoušet celodenní půst.

  • Bílá zla, snažíme se stále omezovat spotřebu těchto potravin:
    1. sůl, ve větším množství zvyšuje krevní tlak, možno nahradit mořskou solí, která má optimální složení. Syrová jídla není třeba solit vůbec. Hned ze začátku omezíme solení všeho na polovinu.
    2. rafinovaný cukr, škodí chrupu, při metabolismu odčerpává vápník a vitamíny. Možno nahradit medem, nečistým třtinovým cukrem, v pečivu hrozinkami, mrkví, sušeným ovocem
    3. bílá mouka, je zbavená všech vitamínů a vlákniny, způsobuje zácpy a špatné trávení. Možno nahradit celozrnnou moukou, žitnou moukou, pohankou, vločkami, kukuřicí.
    4. mléko, jeho spotřebu omezíme, konzumujeme raději kvašené a sýrové výrobky.
    5. ztužené tuky, nahradíme přírodními rostlinnými oleji - slunečnicový, sojový, olivový.
  • Ze svého jídelníčku zkusíme úplně vystrnadit uzeniny a potravinářská barviva, snižujeme spotřebu smažených pokrmů a konzervovaných potravin. Naopak si dopřáváme potraviny s obsahem vlákniny - celozrnné pečivo, neloupanou rýži, luštěniny.
  • I zcela přírodní potraviny napadené plísněmi a bakteriemi mohou být toxické. Jsou zcela nepoživatelné a proto je směrujeme rovnou na kompost.
  • Přísná, ale vcelku správná zásada praví: Jíme jen tehdy, máme-li hlad, ne když máme chuť!

Zahrada

Obejdeme-li se na zahrádce bez chemie, učiníme rázem krok ke zdravějšímu způsobu života.

  • Místo mnohonásobných postřiků stromů vytvoříme podmínky pro hnízdění hmyzožravých ptáků. Ovoce, které není na první pohled obrovské a krásné, bývá někdy chutnější a zdravější, než chemicky ošetřované.
  • Většinou organických zbytků ze zahrady i domácnosti můžeme kompostovat.
  • Proti běláskům přidáváme do záhonů fazole, celer, rajčata, proti mšicím bob, proti dřepčíkům špenát apod. Cibule pěstovaná s mrkví je ideální kombinací omezující výskyt nežádoucího hmyzu.
  • Své místo mají na zahrádce také léčivé rostliny a bylinky, koření.
  • Ke zdravé zahradě patří i "malá" divočina - záměrně neupravené kouty bez užitkových rostlin. Hromádka větví s nahrabanými listy. Mají své kouzlo a jsou útočištěm i zdrojem potravy pro drobné, ale užitečné živočichy. Přehnaná péče o travnaté plochy nemá smysl, neboť zdravější je trávník plný plevelů než plný jedů.
  • Na zahrádce si můžete vybudovat i malý rybníček v místě, kde se nejdéle drží vlhko.
  • Jarní vypalování trávy je značný hazard, kterým zbytečně ničíme spousty živočichů, riskujeme požár a obtěžujeme okolí dýmem. Vadí-li nám stařina, vyhrabeme ji a kompostujeme.

Zdraví

Čím jsme zdravější, tím méně zatěžujeme přírodu (a svou peněženku).

  • Běžným onemocněním předcházíme otužováním. Na dotírající chřipku platí syrový česnek, cibule, strouhaná mrkev s citrónem a bylinné čaje (s diviznou, meduňkou, mateřídouškou, jitrocelem…).
  • Pravidelnost v čištění zubů je pravděpodobně mnohem důležitější než množství a značka použité pasty.
  • Dosud nedoceňovanými dary z přírodní lékárny jsou bylinné masti. Taková kostivalová mast na rány, zhmožděniny a jiné bolístky pomáhá doopravdy báječně. Masáže, akupresura, akupunktura a podobné postupy používané v lékařství mohou mnohdy pomoci více než hromada léků.
  • Dopřáváme si co nejčastější kontakt s živou přírodou.
  • Omezíme spotřebu léčiv připravovaných farmaceutickým průmyslem. Příliš častá spotřeba syntetických léčiv mnohdy znamená zbytečnou zátěž lidského organismu a způsob léčby se snadno stává neúčinným.
  • Žádat od kuřáků, aby ve společnosti nekuřáků ovládali svou vášeň, je samozřejmost.
  • Spíme v chladnější větrané místnosti, suchý vzduch lze zvlhčit odpařovačem nebo vyvěšeným mokrým ručníkem.
  • Není-li parné léto, nemusíme se koupat každý večer, mytí vlasů by mělo stačit v průměru 1 - 2x týdně. Toaletní potřeby rostlinného původu jsou obvykle šetrnější vůči tělu i přírodě.

Sounáležitost

Mysleme na Zemi, ale začněme u sebe. Nejvíce však ihned, ještě dnes. Nebojme se, že větší skromností v hmotných nárocích něco ztrácíme. Naopak, náš život se tak postupně stane bohatším.

  • Rostlinám a živočichům nezpůsobujeme násilí. Nejen domácí miláčkové jako psi a kočky vyžadují laskavé zacházení a pravidelnou péči. Zrovna tak ji potřebují akvarijní rybky, morčata či andulky, ale i veškeré pokojové rostliny.
  • Než si pořídíte jakékoliv zvířátko, poctivě zvažte, zda jste opravdu schopni zajistit celoroční soustavnou péči o ně.
  • Vystupujeme nekompromisně proti lidské lhostejnosti, bezohlednosti a vandalství vůči životnímu prostředí. Nepodporujeme kupčení s přírodou a přírodninami, ať jde o motýly v dentakrylu nebo třeba sněženky spoutané nitěmi do stovek kytiček.
  • Využíváme každé příležitosti k pobytu v přírodě a k jejími vnímání všemi smysly. Zapínat v lese magnetofon či rádio je zcela absurdní. Vnímavým návštěvníkům nabízí les pestřejší koncerty!
  • Všechny prameny pitné vody si zaslouží největší péči.
  • Odpadky z našeho pobytu v přírodě vezmeme s sebou zpět do civilizace, kde je podle možností zrecyklujeme.
  • Vzájemná ohleduplnost a dobré mezilidské vztahy rozhodně nejsou projevem slabosti, ale patří ke zdravému životnímu prostředí.

Převzato ze stránek serveru DIFFERENT LIFE.

O hnutí DIFFERENT LIFE

Hnutí DIFFERENT LIFE je nevládní neziskové hnutí, které oficiálně vzniklo v září 1993 z lidí kolem hudební agentury Different Agency. Základním impulsem pro založení Different Life byla potřeba se vyjadřovat, diskutovat, přijímat a poskytovat informace o věcech, které se více či méně dotýkají nás všech.

Celá tisková zpráva | Informační e-mailVytisknout článek

Novinky
00.00.0000:
Pondělí 1.11. - PLETENÍ Čtvrtek 11.11. - PŘEDNÁŠKA O VČELÁCH Pondělí 15.11. - PLETENÍ PONOŽEK NA 2 JEHLICÍCH

Blí? k p?írod?

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami
nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.